Belediyecilik Hizmetlerinde Sosyal Medya Dönemi

Başakşehir Belediyesi vatandaşlarla iletişimi kuvvetlendirmek, sorunlarına müdahale edebilmek için tüm iletişim mecralarını kullanıyor.

Başakşehir Belediyesi vatandaşlarla iletişimi kuvvetlendirmek, sorunlarına anında müdahale edebilmek için tüm iletişim mecralarını etkin bir şekilde kullanıyor.

Başakşehir Belediyesi’nin kurumsal Facebook ve Twitter hesapları sürekli takip ediliyor ve özellikle soru, istek ve şikayetlere çok hızlı dönüş yapılıyor. Daha hızlı, daha şeffaf ve çözüm odaklı bir hizmet anlayışını benimseyen Belediye, vatandaşa sosyal medya üzerinden bilgilendirmeler ve duyurularda yapıyor. Başakşehir sosyal medyada da takipçisi ise her geçen gün artıyor.

İlçe genelinde altyapıdan imara, eğitimden spora kadar birçok farklı hizmet başlıklarında vatandaşlardan gelen talepler ve çözüm isteklerinin etkin ve planlı bir biçimde hizmete dönüştürülmesinde hayati öneme sahip olan bir diğer bölüm ise “İletişim Merkezi”.

Başakşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinesinde çalışan İletişim Merkezi, ilçe genelinden gelen tüm başvuru, talep ve cevap isteklerini tek bir veritabanına işleyerek vatandaşların ihtiyaç, beklenti ve sorunlarını mümkün olan en kısa sürede ve eksiksiz bir biçimde yanıtlayarak işlemin hızla sonuçlamasına çalışıyor.

444 0 669 hat numarasıyla hizmet veren İletişim Merkezi, tüm başvuruların takip ve çözümünün tek noktadan sağlanmasına imkan tanıyor. Başakşehir Belediyesi İletişim Merkezi’ne farklı iletişim kanallarından gelen başvurular vatandaşların belediye hizmet, sosyal yardım ve projeleri hakkındaki bilgi taleplerinden vergi borcu sorgulamasına, mülk rayiç bedel bilgisinden dilekçe takibine, iş-kur kayıtlarının alınmasından İSKİ, İETT, İGDAŞ gibi dış kurumlarla ilgili başvuruların yönlendirilmesine ilişkin oldukça geniş bir yelpazeye sahip.

AKILLI ŞEHİRLERE İLK ADIMLAR ATILDI

Pek çok uygulaması ile klasik belediyecilik anlayışının ötesine geçen Başakşehir Belediyesi, bazı projelerini de sosyal medya üzerinden gerçekleştirmeyi planlıyor. yüzde 75’i yeni yapılanacak alanlardan oluşan Başakşehir, yeni yapılara teknolojik alt yapı şartı getirerek Akıllı Şehirler’e ilk adımı atmış oldu.

Mavera Başakşehir ve Sofa Bahçeşehir projelerinde ilk olarak kullanılan sistemde, özel yazılıma sahip Android tabletler belediyeye ait intranet ağına bağlı olacak ve bu intranet ağı ile daire sahipleri tüm kamu hizmetlerinden yararlanabilecekler. – İstanbul

.ym_trm,
.ym_trm a,
.ym_trm u,
.ym_trm font { color:#0000FF; font-size:14px; font-weight:bold; text-decoration:none; font-family:arial; line-height:100%;}
.ym_trm a:hover{color:#FF0000; text-decoration:underline;}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.