Borusan Otomotiv İtalya Monza Pistindeydi

Borusan Otomotiv Motorsport, sezonun ilk yarışına İtalya’da efsanevi Monza pistinde start verdi.

Kurulduğu 2008 yılından bugüne kadar ulusal ve uluslar arası yarışları aralıksız takip eden şampiyon yarış takımı Borusan Otomotiv Motorsport, 2013 sezonunu İtalya’nın Monza kentinde düzenlenen (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) ETCC ile açtı. 24 Mart Pazar günü kuvvetli sağanak yağmur altında gerçekleşen yarışta kariyerinde sayısız başarılara imza atan İbrahim Okyay, sıralama turlarında en iyi 3’üncü zamanı yaptı.

Borusan Otomotiv tarafından, Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulan Borusan Otomotiv Motorsport, sezonun ilk yarışına İtalya’da efsanevi Monza pistinde start verdi.

Toplam 16 ülkeden 36 takımın katılımıyla gerçekleşen yarış 23 Mart Cumartesi günü resmi test ve sıralama turlarıyla başladı. Borusan Otomotiv Motorsport’un tecrübeli pilotu İbrahim Okyay ilk resmi testte en iyi 2’inci zamanı sıralama turlarında ise 2.03.149’lik derecesiyle en iyi 3’üncü sırayı elde etti. Bu dereceler Okyay’ın 3’üncü kez yarıştığı Monza pistinde aynı zamanda kendi en iyi derecesi oldu. En yakın rakibi Çek Cumhuriyeti’nden Petr Fulin ile sıkı bir mücadele yaşayan Okyay’a kötü haber sıralama turlarından sonra geldi. FIA tarafından aynı günün sabahı değiştirilen yeni ağırlık deklarasyonu dolayısıyla kural hatası yapan ekip, her iki yarışta da sondan start alma cezası aldı.

24 Mart Pazar günü yoğun sağanak yağmur altında gerçekleşen yarışta araçlar çok kısa ara ile 2 kez start aldı. Derecesini kaybederek yarışa gridin en gerisinden başlayan İbrahim Okyay, 36’ıncı sıradan 21’inci sıraya çıkmayı başarsa da yarış içerisinde otomobilinde teknik aksaklık başlayan başarılı pilot istediği performansı gösteremedi. Okyay, hemen arkasından başlayan 2’inci yarışta otomobildeki problemin devam etmesi üzerine 4 turda yarışı terk ederek Monza’dan puansız ayrılmak zorunda kaldı.

Takım menajeri Tolga Özakıncı ” İbrahim, Monza’da gerçekten çok hızlıydı 36 pilot içinde 2. ve 3. zamanlara imza atıyor olmamız poydum şansımızın ne kadar yüksek olduğunu gösteriyordu ancak sıralama turlarından sonra yaşadığımız aksilikler Monza’dan istediğimizi alamadan dönmemize neden oldu” dedi.

BOM Endurans serisi ile devam ediyor

ETCC’de 10 yarışa, TPŞ’de 12 yarışa ve Formula BMW Talent Cupta 11 etkinliğe katılmayı planlayan Borusan Otomotiv Motorsport, ek olarak endurance yarış programına da devam ediyor.

Geçen sezon Barcelona 24H’da aldığı grup 4. lüğü derecesini bu yıl yükseltmeyi hedefleyen ekibin sıradaki yarışı ise 6 Nisan tarihinde Macaristan’da gerçekleşecek Macaristan 12H serisi olacak.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.