Etiket arşivi: Microsoft

Windows 9

Windows Phone 9 İçin Hazırlanın

Windows 9

Windows 9

Windows Phone 9 Mu Geliyor?

Windows 9’un konuşulduğu bu günlerde Microsoft, Windows Phone 9 için hazırlıklara başladı.

yakın zamanda Microsoft’un Windows 9 için daha gelişmiş olmasını sağlamak üzere çalıştığı haberleri gündemdeki yerini almıştı. Yazılım devi olan Microsoft’un Windows Phone 9 hazırlıklarına da başlamış olduğunun haberlerinin yayıldığı şu günlerde, artık Microsoft’un sadece bilgisayar üzerinde değil yeni mobil işletim sistemi üzerinde de çalışmakta olduğunu görüyoruz.

Windows Mobile Ekibi arasında bulunan test mühendisinin LinkedIn hesabından  paylaşılan iletide Microsoft’un Windows Phone 9 hazırlıklarının sözden ibaret olduğunu düşüncesini çürütüyor.  Test mühendisinin LinkedIn profilinde paylaştığı iletide: “Windows 9’u şu sıralarda  Nokia, HTC ve Qualcomm cihazlarda test ediyoruz.” cümlesi bulunuyor.

Canan DURMAZER

 

 

microsoft

Microsoft’tan Windows 8 Salı Yamaları

microsoftWindows 8 Salı Yamaları

Windows 8’e özel güvenlik uygulamaları için yamalar yayınlayacağını bildiren Microsoft takdiri bir kez daha kazandı. Salı yamaları olarak nitelendirilen  Windows 8 uygulamalarına dair iyi bir haber olan bu durum sayesinde güvenlik daha da iyi bir hal alıyor.

Microsoft’un her yeni ayın 2.salı gününde yayınladığı güvenlik güncelleme işleminde bu sefer tam yedi tane güncelleştirme yayınladı. Dördü kritik olarak görülen güncelleştirmelerin birçoğu Microsoft yazılımına ait  cihazların/ ürünün güvenliğini arttırma amacındadır.

Bunun yanı sıra birde  Microsoft’un Windows 8 ve Windows RT özellikli cihazlarının Modern stili uygulamalarına ait olan güvenliği ile de ilgilenmesi gerekiyor.Windows 8 uygulamaları için güvenlik yamaları yayınlayacağını açıklayan Microsoft,  Modern stil uygulamaları onaracağını – yamayacağını görmemizi sağlayacaktır.

Windows 8 ve RT’li bilgisayarlara gelen güncellemeleri Windows Store’da salı günü dışında diğer günlerde de görmek mümkün olacak.

Canan DURMAZER

 

microsoft

Microsoft AB’den 561 Milyon Euro Ceza Aldı

microsoft Canan DURMAZER

Microsoft’a  561 Milyon Euro Ceza

AB komisyonu yazılım devi olan Microsoft’a bazı rekabet koşullarını ihlal etmesi nedeni ile 651 milyon Euro ceza verdi.

Microsoft‘un, Windows 7 işletim sisteminde Internet Explorer’dan başka internet tarayıcılarına izin vermemesinden kaynaklı olarak Avrupa Birliği Komisyonu ABD’li bu yazılım devine tam 561 milyon Euro para ceza verdi. 

AB Komisyonu, yazılım devi olmanın üstünlüğünden faydalanarak Internet Explorer kullanma zorunluluğu hissettiren, buna zorlayan bir dayatmanın varlığından dolayı Microsoft’un rekabet şartlarını ihlal ettiğini belirterek cezasını kesti. 

Microsoft’un 2011 Mayıs-2012 Temmuz arasındaki tarihlerde Internet Explorer’dan başka diğer tarayıcıların kullanımına izin vermeyerek, rakiplerini zarara uğratmış olduğunun üstünde duran AB Komisyonu açıklaması ile 15 milyon Windows kullanıcısının mağdur olduğunu da vurguluyor.

Microsoft tarafından yapılan bu davranışın rekabet kullarına aykırı olduğunu belirten, AB Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Komiseri Joaquin Almunia cezanın bundan dolayı uygun olduğunu da vurguladı.

Microsoft’un almış olduğu bu ceza ilk defa olmadı. 2009 yılında da 900 milyon Euro para cezası almıştı.

Canan DURMAZER

Microsoft

Microsoft Milyar Dolarlık İyilik Yapıyor

Microsoft

Microsoft

Canan DURMAZER

Microsoft’tan  Milyar Dolarlık İyilik

Çoğu firma adını duyurmak için ve bunun yanı sıra kamuoyu tarafından sempatik bir hal almak için çabalıyor. Bazen reklamlar, bazen ise yardımlar söz konusu oluyor. Büyük bir uğraş veren markalar, şirketler, firmalar kendi menfaatleri için bunları yapıyor gibi görünüp, iyilik yapma çalışmalarına hız kazandırmış olsa da aslında durum menfaatten çıkıyor ve bambaşka bir boyuta ulaşıyor.

Microsoft’ta bunlardan biridir. Uzun yıllardır yapmış olduğu yardım organizasyonları Microsoft markasını her zaman ön planda tutmuştur. Dünyaca ünlü ve başarısı ile namını salmış olan yazılım markası Microsoft, yaptığı resmi duyuru ile toplamış olduğu bağışın miktarını belirtti. Microsoft, son 30 yılda yapmış olduğu birbirinden farklı çalışmaların sonucunda 1 Milyar doların üzerinde bağış toplamış olduğunun haberini verdi.

Bu bağışları ihtiyacı olan çok sayıda kişi ve yardım örgütlerinin hizmetine verdiğini de bildirdi. geride bıraktığımız 2012 yılında toplanmış olan bağışın ise 105 Milyon Dolar olduğu bildirilmiştir. Bu büyük meblağlı yardım paralarının, bağışçılar ile Microsoft gönüllülerinin bir araya gelmesi ile olduğunu da söylenmektedir.