Fiber interneti kimler alabilir /TIKLA ÖĞREN

Türk Telekom, istediğiniz bir yerde fiber internet olup olmadığını gösteren bir harita hazırlayarak hizmete sundu.

Fuat Öner’in haberi

Türkiye’deki internet kullanıcıları tarafından sabırsızlıkla beklenen Fiber İnternet ağı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Türk Telekom son yapılan çalışmalarla beraber 160.000 km fiber kablo döşedi. Yüksek hızlı internet olan Fiber internet sadece Fiber kablo döşenmiş adreslerde kullanabiliyor. Daha önceden kullanıcılar adreslerinin fiber alt yapıya sahip olup olmadığını müşteri hizmetleri ya da Telekom santrallerini arayarak öğrenebiliyordu ancak Türk Telekom kullanıcıları bu dertten kuratacak bir uygulama geliştirdi ve hizmete sundu. Yeni uygulama ile harita üzerinde belirlediğiniz bir adreste fiber altyapı olup olmadığını tek tıkla öğrenmek mümkün.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN RESMİN ÜSTÜNE TIKLAYIN

Fiber Optik Özellikleri

Fiber optik, temelde bir sinyali iletmek için elektrik yerine ışığı kullanan bir iletim aracıdır. Optik fiberler saf camdan yapılan saç teli kalınlığında uzun ipliklerdir. Bu fiberler yansıtıcı bir kılıfın içine doldurulur, böylece ışık fiberlerin içine hapsedilir. Kablonun en dışı ise koruyucu bir kılıfla kaplanır. Böylece Fiber optik kablolar ile daha uzun mesafelere daha yüksek değerde veri aktarımı ışık hızı diye tabir edilen en yüksek hızla iletilir.

Fiber optik kablolar çevresel şartlara karşı çok iyi korunduklarından çevresel şartların ağır olduğu nemli, rutubetli ve aşırı yağışlı ortamlardan etkilenmeyerek her zaman tutarlı bir bağlantı sunar.

Fiber kablolarda dışarıdan içeriye doğru hiçbir etkileşim olmadığı gibi dışarıdan içeriye doğru da hiçbir sızıntı olmaz ve bilgi en güvenli şekilde çok uzak mesafelere bozulmadan taşınabilir.

Üretildikleri madde, fiziksel boyutları, sızdırmazlık gibi özellikleri dikkate alındığında fiber optik kablolar çok uzun süreler değişiklik ihtiyacı duymaz. Bu özelliği de fiber optik haberleşme sistemlerini çevreye en duyarlı haberleşme sistemleri olarak öne çıkarıyor.

Neler Yapılabilir?

Fiber internet sayesinde, 6 dakikada DVD, 58 saniyede 300 resim, 4 saniyede ortalama 50 dosya indirebilirsiniz*. Fiber internet; gerçek zamanlı etkileşim, kesintisiz bağlantı sağlar. Fiber internet bağlantısı; akıllı ev, kişiselleştirilebilen TV, akıllı iletişim ağı, istediğinde seç izle video, bulut bilişim, online oyun, videokonferans, e-eğitim, uzaktan ameliyat, uzaktan hasta bakımı, akıllı enerji dağıtım şebekesi, yüksek güvenlikli ağ sistemleri gibi çok çeşitli uygulamaları mümkün kılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.