Ransomware

Fidye Virüsü; Ransomware

İnternet birlikte hayatımıza giren sanal dolandırıcılık kavramı virüsler nedeniyle giderek artıyor. Ayrıca internetin yaygınlaşması ve internet kullanıcılarının sayısının da artması dolandırıcıların iştahının kabartmasına yetiyor. Sanal dolandırıcılığın büyük bir kısmı e-mail yoluyla yapılıyor. Dolandırıcıların ünlü firmaların adıyla benzerlik taşıyan mailler göndererek kullanıcıları tuzaklarına düşürüyor.

Bu şekilde mail yoluyla gönderilen virüslerin en yeni ise Ransomware virüsü. Mail adresinize banka, telefon, internet gibi adresleri taklit edilerek gönderilen Ransomware virüsü bilgisayarınızda ki dosyaları otomatik olarak şifreliyor.

Gelen maile tıklayıp açtığınız anda bu virüstüm klasörlere bulaşıyor ve klasörlere tıkladığınızda belirli bir para karşılığında şifre çözme yazılımı vererek dosyaların açılacağı uyarısını veriyor.

Ransomware

Ransomware

Ransomware için Önlemler

Bu tür bir durumla karşı karşıya kalmak için internet üzerinden zararlı siteler girmeyin. Teknoloji haberleri ile yakından ilgilenerek bu ve benzeri virüslere karşı önceden bilinçlenin ve uyarıları dikkate alın. Bilgisayarınızda mutlak bir anti-virüs yazılımı bulundurun ve bu yazılımda dahil olmak üzere diğer tüm uygulama ve programları güncelleyin.

Mail kutunuzda tanımadığınız, üye olmadığınız, kaydınızın bulunmadığı özel, resmi ve tüzel kurumlardan geldiği belirtilen mailleri açmayın. Sürpriz hediyeler, ödüller ve fatura gibi abone olmadığınız kurumların da maillerine karşı dikkatli olun. Banka hesaplarınızı ve kişisel bilgilerinizi bilgisayarda tutmak yerine bir veri depolama cihazında tutmak da diğer bir güvenlik önlemidir. Bunlara dikkat ederek zararlı virüslerden kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.