Google hakkında yeni soruşturma!

Web reklamlarında en büyük pazar payı ve gelire sahip olan Google hakkında ABD anti tekel kurumlarının soruşturma başlattığı belirtildi.

Reuters’ın  haberine göre web sitelerindeki reklamlarla ilgili anti-tekel yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Google hakkında inceleme başlatıldı. Web yayıncılarına reklam bulmada uzmanlaşmış kurumların Google’ın 2007 yılında reklam gelirlerini artırmak için satın aldığı Doubleclick adlı Web Sitesinden şikayetçi olmaları üzerine soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.

Şirketler Google’ı  kullanıcıları manipule ederek kendi firması olan Double Click’in ürünlerine yönlendirmekle suçlanıyor.  Google 15 milyar dolarlık web reklamları pazarında yüzde 15.1 pazar payıyla bir numaralı oyuncu. Facebook’un payının yüzde 14.6 olduğu pazarda Google  liderliğini sürdürerek 2014 yılına kadar yüzde 20.7’ye çıkarmayı hedefliyor.

Google halen Avrupa Birliği’nde de anti-tekel yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle bir soruşturma geçiriyor. Alışveriş, seyahat ve başka web sitelerinde rakiplerinin linklerini gizlemekle suçlanan Google’ın bazı arama sayfalarını değiştirerek diğer oyunculara daha fazla yeri ayırması isteniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.