Halka Nebula’nın gerçek şekli açığa çıktı!

NASA Halka Nebula’nın gerçek görüntüzünü yakaladıklarını açıkladı. Nebulanın düşünülenin aksine bozulmuş bir jöleli çöreğe benzediği belirtildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Hubble uzay teleskobu Halka Nebula’nın (Ring Nebula) gerçek görüntüsünü yakalamayı başardı.

Dünyadan çıplak gözle bakıldığında elips şekline görülen Halka Nebula kızgın, köşeleri belirsiz ve merkezinde bir delik bulunan hafif şekli bozulmuş simite benzediği belirtiliyordu. Hubble teleskonunun topladığı verilerde bunun daha karmaşık olduğu ortaya çıktı. Karadan gözlemlenen verilerde gökbilimciler Halka Nebula’nın bozulmuş bir jöleli çöreğe benzediğini belirtti.

Vanderbilt Üniversitesi’nden C. Robert O’Dell “Nebula simite ebnzemiyor daha çok jöleli çöreğe benziyor çünkü ortasın materyalelrle dolu” dedi. O’Dell klasik nebula görüntüsünden farklı bir nebula görüntüsüyle karşılaştıklarını ifade ederek “Hubble’ın yeni gözlemleri nebula hakkında daha detaylı bilgi veriyor. Gördük ki daha önceki düşündüğümüzden daha akrmaşık bir görüntüye sahip” dedi.

Halka Nebula (M57) Dünya’dan yaklaşık 2300 ışık yılı uzaklıkta bir gezegenimsi bulutsudur. 1779 yılında Antoine Darquier de Pellepoix tarafından keşfedilmiş, aynı yıl Pellepoix’ten bağımsız olarak nebulayı gözlemleyen Charles Messier tarafından sınıflandırılmıştır. Merkezinde bir beyaz cüce barındıran nebula “bipolar nebula” sınıfına girmektedir.

Halka Nebula yaklaşık 4 bin yaşında. Lyra takımyıldızında bulunan nebula amatör gökbilimcilerin çok fazla ilgilendiği nebula idi. Nebulanın görüntülenmesinin Güneş’in gelecek birkaç milyon yıl sonra alacağı şekli tahmin etmede yardımcı olacağı belirtiliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.