ios android

iOS ve Android Karşılaştırması

Google’ın geliştirmeye devam ettiği Android ve Apple’ın ünlü mobil işletim sistemi iOS arasındaki büyük rekabet hız kesmeden devam ediyor. Peki bu iki işletim sistemi arasındaki farklar neler?

Aslında iki işletim sisteminin de kendisine göre avantajları ve dezavajtaları bulunuyor. Bu noktada kullanıcı olarak sizlerin ihtiyaçları ve kullanım alışkanlıkları önemli rol oynuyor. Android, iOS işletim sistemine göre daha karmaşık bir yapıya sahip olmasına rağmen, kullanıcıların daha özgür biçimde hareket etmelerine imkan tanıyor.

android ios

android ios

iOS ise, kullanıcıların hareketlerini biraz kısıtlıyor. Fakat Android işletim sistemine göre daha kolay ve pratik bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin iOS işletim sisteminde bir uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak için uygulamaya basılı tutmak ve üzerinde çıkan “X” seçeneğine dokunmak yeterli oluyor. Android’de ise uygulama kaldırmak için daha farklı yollar izlemeniz gerekebiliyor.

Hangi İşletim Sistemi Daha Güvenilir?

Bunun dışında iki işletim sistemininde çalıştığı cihazların modelleri farklılıklar gösterebildiği için burada hangi cihazı kullanmak istediğiniz de önemli oluyor. iOS yalnızca iPhone cihazlarında yer alan bir işletim sistemiyken, Android sayısız model üzerinde ön yüklü olarak kullanıcılara sunuluyor. Böylelikle model seçimi konusunda daha özgür davranabiliyorsunuz.

ios android

ios android

Fakat güvenlik konusunda iOS, Android işletim sistemine göre bir adım daha öne çıkıyor. OS X işletim sistemi ile masaüstü bilgisayarlarda hizmet veren Apple, Microsoft’un masaüstü işletim sistemi Windows’u da güvenlik konusunda açık ara geçmeyi başarmıştı.

Kısacası biri tatlı biri tuzlu olarak görülen iki işletim sisteminin seçimi tamamen sizlere kalıyor. Kişisel ihtiyaçlarınız ve alışkanlıklarınız bu noktada sağlıklı seçim yapabilmeniz için önemli rol oynuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.