android ve ios

İos ve Android

Son yıllarda teknolojinin hızla ilerlemesi ile gelişen sektörler kendilerini daha da farklılaştırıp daha da farklı kullanımlar sunuyor. Teknolojinin ilerleyişi en çok da cep telefonlarının gelişimini etkiledi. Cep telefonlarında yaşanan rekabetin en önemli bölümünü ise Google tarafından geliştirilmiş olan Android ve Apple tarafından geliştirilen İos arasında yaşanıyor. Bu iki rakip firmanın geliştirdiği İos ve Android arasında ise farklılıklar bulunup bazı hatalı ya da eksi yönleri vardır.

android ve ios

android ve ios

İos ile Android Arasındaki Benzer Yanlar

Benzer yan olarak her ikisi de Linux tabanlı işletim sistemi olmasıdır.Her ikisi de hem tablet hem de cep telefonlarında kullanılabilir.

İos ile Android Arasındaki Farklılıklar

Adroid ve İos arasındaki farklılıkların en başında Android uygulamanın açık bir sistematik ile çalışmasına nazaran İos uygulamansın kapalı eko sisteme sahip olmasıdır.

android ve ios

android ve ios

Bu anlamda kapalı ve açık oluşun dezavantajlı ve de avantajlı yönlerin oluşmasına sebep oluyor. Google tarafından piyasaya sürülen Android uygulama açık olup dış saldırılara karşı da korumasız kalabilirken, Apple tarafında geliştirilip piyasaya sürülen İos kapalı olup dış saldırılara karşı da korumalıdır. Avantajlı gibi gözüken bu durumunda kendi içinde belli başlı dezavantajı bulunuyor. İos dış saldırılara karşı kapalı olup güvenliği sağlarken cihazlar dışarıdan müdahaleyi engelliyor. Bu sebep ile fotoğraf yükleme ya da MP3 yükleme işlemi için de özel yazılım kullanmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.