aile büyükleri

Kültürümüzde Aile Ne Kadar Önemli?

Kültürümüzde Aile Ne Kadar Önemli?

Dünya genelinde farklı kültürler söz konusu. Her kültürün önemli yapı taşları vardır. Aile de pek çok kültür için ortak yapı taşlarından birisi niteliğindedir. Aileyi oluşturan her birey, birlikte daha iyi bir vakit geçirirken aynı zamanda sevgi, yardım, dayanışma gibi günümüzde oldukça önemli olan temel kavramlar yaşatılması sağlanır.

Türk kültüründe de bu kavramları farklı yöresel aile geleneklerinde hissedebilmekteyiz. Bu kültürün parçası olarak ailenin önemi özellikle de Türk toplumunun temel değerlerinden birisi olma özelliğindedir. Bu değerin ise farklı yöresel, bölgesel koşullara göre farklılık gösterse bile esasında üzerinde durulan sevgi, kardeşlik, dayanışma ve birlik değerlerinin hep sağlandığını söyleyebiliriz.

anne ve baba

Aile, Anne Ve Babanın Önemi

Anne ve baba en önemli değerler arasındadır. Çünkü aile önemi söz konusu olduğunda, bu aileyi aile yapan en temel unsurlar, o ailenin ebeveynleri ve o ebeveynlerin büyükleri olmaktadır. Bu nedenle sadece ebeveynler değil, Türk kültürünce dedelere ve ninelere de büyük önem verilir, onlar daha çok sevilir ve bayramlarda elleri öpülür.

aile büyükleri

Özel Günler ve Aile

Bayram, nişan, düğün ve çeşitli özel günlerde aile önemi daha iyi bir şekilde anlaşılır. Bu özel günler için Türkiye’nin farklı yörelerinde pek çok kültürel etkinlik durumları söz konusudur. Bu kültürel etkinliklerin pek çoğunda ise aile değerleri ve aile büyükleri ön plana çıkmaktadır. Konu ile ilgili olarak www.uzmananlatim.com inceleyebileceğiniz bir web sitesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.