aile

Kültürümüzde Aile

Kültürümüzde Aile

Kadın ve erkek arasında evlilik bağının oluşması ile başlayan aile kavramı çocukların katılmasıyla daha bir gerçek hale gelir. Zaten sosyolojik açıdan çekirdek aile olarak adlandırılan bu küçük topluluk pek çok şeyin başlangıcını oluşturur. Bu konular arasında yeni nesillerin gelişmesi başta gelir.

çekirdek aile

Değişen Dünyada Aile Kavramı

Dünyadaki hemen bütün kültürler içinde aile çok önemli bir kavramdır. Geleneksel toplumlarda geniş aileler görülmekteyken değişen zamanlarla ve ekonomik durumlarla birlikte çekirdek ailelere dönüş olmuştur. Ama Türk kültüründe ister bir arada yaşansın, isterlerse uzakta olsunlar her zaman ailenin yaşlılarına karşı gösterilen bir saygı vardır.

İyi ve kötü günde beraber olma sözü üzerine temelleri atılan aile kişinin bütün kişilik özelliklerinin şekillendiği yerdir ve çevrenin çocuk üzerinde yarattığı etkiler aileye oranla daha azdır. Hatta istisnai örneklerin dışında çocuğa verilen eğitimi bile aile belirler. Aile toplumun temelidir sözü anayasaya bile geçmiştir.

aile

Ebeveyn Eğitimi

Kültürel açıdan her şeyin üstünde tutulan aile kavramı şüphesiz çocuğun psikolojik yetişmesinde çok önemlidir ama bazen negatif sonuçlar da yaşanır. Aşırı koruma çocuğa yaşam hakkı tanımaz. Anne babalar çocuklarını değil, çocuklarını sevmeyi severler, bu yüzden çocuklar özgüveni yerinde, sağlıklı bir kişilik geliştiremezler. Psikologlar çocuk eğitimi kadar anne baba eğitiminin de gerekli olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca bütün bu konuların ne yazık ki kişisel gelişim kitaplarından öğrenilmediğini de eklemek gerek. Ama http://uzmananlatim.com adresi size yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.