uzmananlatim.com

Kültürümüzde Ailenin Önemi

 

Aile nikah ile bir araya gelen erkek ve kadından oluşur. Birkaç çocuğun olması aileyi çekirdek aile yapar. Büyüklerin bulunduğu yani (dede, büyükanne gibi) aileler geniş aile olarak adlandırılır. Türk kültüründe aile oldukça önemli bir yer alır. Ailemiz bizim hemen hemen her şeyimizdir. Annemiz ve babamız vazgeçilmez hayat kaynağı, kardeşimiz hem arkadaşımız hem yoldaşımızdır.

Eski aileler babaanneler ve dedeler ile hep geniş vaziyette kurulurdu. Şimdi ise hep karşımızda çekirdek aile modelleri var. Geniş aile çeşitliliği eskilerde kalmışa benziyor. Yine de bazı büyükler çocukları ile geniş aile olarak oturmayı tercih ediyorlar.

uzmananlatim.com

Ailemizin Değerini Neden Bilmeliyiz?

Ailemizi biz seçmeyiz. Bize otomatik bir şekilde verilir. Kardeşlerimiz mecburi seçtiğimiz arkadaşlarımızdır. Fakat vazgeçemediklerimizdir kardeşlerimiz. Kişisel gelişimde ailenin büyük bir önemi vardır. Genetik faktörler bizim annemize veya babamıza benzememizi sağlar.

Sağlıklı Bir Aile Nasıl Olmalı?

Ailemizde bir kişinin hastalığı tüm aileyi etkiler ve huzursuz eder. Ailede kafa sağlığı bozuk bir anne veya baba tüm aileyi huzursuz etmeye yeter. Sağlıklı çocukların büyümesi için, sağlıklı anne babaya ihtiyaçları vardır.

Anne ve babaların çocuk yetiştirirken, çocuk gelişim kitapları okuyarak ilk önce kendilerini eğitmeleri gerekir. Sağlıklı toplum sağlıklı aileyle olur.

Aile birliği, yani ailenin birbirine bağlı olması o ailenin çok iyi, ve sorunsuz vaziyette ayakta kalmasına sebebiyet verir. Ailede ortaklaşa yapılan işler, anne ve babayı mutlu eder. Ülkemizde fazla olmamasına rağmen anne baba eğitimi vermek oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.