Samsung EX2F

Samsung’un F1.4 lensi ile dikkat çeken üyesi EX2F modelini sizler için inceledik.

Erkan Sevenler – – Tasarım

Magnezyum alaşımlı gövde özellikle düşük enstantanelerde dijital ve optik imaj stabilizerle birleşince avantaj sağlamakta.Yetersiz ışık şartları için açılabilir bir flaşa sahip. Flaşın neden gövdenin içinde olmadığını düşününce; belki de bir miktar daha yükselerek gölgeyi konunun ardına atma amaçlı olabileceği sonucuna varılabilir.

Gövde üzerinden iki roller komütatör ile çabucak modlara erişilebiliyor. SLR tipi kameraları andıran kısmı ele oturmasını sağlarken atalarından miras roller komütatörle pozlamaya müdahale edilebiliyor.

Kumandalar ani çabuk karar vermeye değiştirmeye uygun. Self timer kullanırken çabucak seri veya tek çekime geçilebiliyor. Beyaz ve siyah ağırlıklı kompozisyonlarda veya ters ışıkta pozlama düzeltme yapılabilmek için bir parmakla roller komütatörü çevirmek yeteli olabiliyor. Kamera kapalı durumdayken objektifi pancake tipi

Özellikler

Gelelim aslında bu kameranın en önemli iddiasına. Çok geniş bir aralık gibi durmayan ve 35mm tabir edilen kameralarda 24-80 mm ‘ye denk gelen zoom objektifine. 24-80mm’lik zoom aralığı nicelik olarak sizi tatmin etmeyebilir ama objektifin diyafram açıklığının F1.4 ten başladığını söylersek fikriniz değişecektir.

F1.4 ne demek?

Hem düşük ışıkta daha hızlı bir enstantane ve düşük ISO’yla daha az noise lu fotoğraflar demek ve kompakt kameralarda yapmak istediğimiz ama diyafram açıklıklarının izin vermediği net ve fulu ayrımı demek.

Gelelim mega piksel hayranlarına. 12.4 mega piksellik algılayıcısı az gibi gözükse de özellikle yüksek ışıkta iyi sonuç vermekte.

ISO’ya gelince 12,800 e kadar yükseltilebiliyor. Bu yüksek ISO F1.4 açıklıklı objektifle birleşince zorlu ışık şartlarıyla baş edebilecek bir kombinasyon ortaya çıkmış.

Performans

Genellikle insanlar fotoğraf çekerken gördüklerini fotoğrafa yansıtamamaktan şikayet ederler aslında mesele insan gözünün uyum yeteneğidir. Geniş renk ve ışık uyumu kameraların başa çıkabileceği türden değildir. EX2F standart CMOS sensörlerden farklı olarak BSI teknolojisi ile artık gözümüzün gördüğüne en yakın görüntüleri çekebileceği iddiasında..BSI bize az ışıklı alanlarda da gözün gördüğüne yakın detay ve aydınlatma vaat ediyor.

Samsung EX2F özellikle artık program ve otomatik modları dışında yapay zekasıyla sizin yerinize düşünüp karar veriyor ve gereksiz ayrıntılardan sizi kurtarmaya aday.

Wireless özelliğine gelince önce artık SIM kart barındıran modellere sahip bir firma için garip görünse de mesela USB bağlantı bulundurmayan cihazlar ve kısa USB kablolar düşünülünce gayet kullanışlı olacaktır. USB kablo taşıma zorunluluğu gerekmeyeceği iddiası biraz garip çünkü bu kamera da nihayetinde elektrik hattına bağlanarak USB soketinden şarj olmakta.

Video modu standart ve tek bir HD formatta kayıt yapabiliyor. Bazı rakipleri time-laps ve minyatür modları ile fark atarken bu özellikleri bu açıklıkta bir objektifte denemek güzel olabilirdi. Sonuç olarak dar bir aralıkta fakat F1.4 gibi geniş bir açıklıkta bir objektife sahip BSI teknolojisi ile düşük ışıklı alanlarda bile yüksek detay vadeden wireless özelliği ile dolu hafıza kartları ve yedekleme derdinden kurtarmaya aday magnezyum gövdesi ile üst modelleri aratmayan bir kamera.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.