medya bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya, insanların hayatını artık alkol ve sigara kadar olumsuz etkileyebiliyor. Dozunda ve amacına uygun şekilde kullanıldığı zaman hayatımızı kolaylaştıran ve bizleri geliştirebilen sosyal medyanın yanlış kullanımı kişilerde büyük ruhsal problemlerin başlamasına yol açabiliyor.

medya bağımlılığı

medya bağımlılığı

Sosyal medyanın aşırı ve yanlış kullanımı sonucunda madde bağımlılığı, çeşitli suçlara karışma ve psikolojinin büyük oranda bozulması gibi sıkıntılar kişilerde yaşanabiliyor. Kişiler sosyal medyayı yoğun olarak kullanmaya başladıktan sonra gerçek hayattan kaçma ve kendini insanlardan soyutlama gibi tehlikeli durumlar yaşanmaya başlıyor.

İnsanlardan giderek uzaklaşan kişiler, sosyal medyanın sonsuzluğunda kaybolmaya başlayarak hayatta sürekli olarak geri kalmaya başlıyorlar. Bu sebeple kişiler iş hayatlarında, aile hayatlarında ve aşk hayatlarında büyük problemler yaşayabiliyorlar.

Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri Neler?

Sosyal medyanın size zarar verdiğini söyleyen yakın çevrenize bu durumun size zarar verdiğini inkar edici cümleler kuruyorsanız büyük ihtimal sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz. Belirtiler arasında en baş sırada kontrolün kaybedilmesi ve inkar durumlarının yaşanması yer almaktadır.

sosyal medya

sosyal medya

Tıpkı sigara içenlerin sürekli olarak tekrar ettikleri “İstediğim zaman bırakırım” yalanı gibi sosyal medya bağımlıları da sosyal medya kullanımını boş vakit geçirmekten dolayı gerçekleştirdiklerini ve istedikleri takdirde azaltabileceklerini söylemektedirler.

Normal arkadaşlarınız ile dışarıda görüşmeleriniz sıfıra yakın seviyelere indiyse ve bütün sohbetlerinizi sosyal medya mecraları üzerinden gerçekleştiriyorsanız da sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz. Bu durumdan kurtulabilmek için mutlaka uzman bir doktordan profesyonel destek almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.