internet bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulma Yolları

Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen sosyal medya hastalığı genel itibari ile birçok kişide bulunuyor. Süreç içinde kişi gerçek hayattan kendini soyutlayarak sanal hayattan daha da zevk almaya başlar. Sanal ortamda yazışmak, görselleri izlemek ya da oyun oynamak onun için mutluluk vericidir. Sanal ortam olmadığı zamanlarda kendini yalnız hisseder ve gerçek hayatta çekingenleşir. İnsanlar ile sanal ortamda gayet rahat konuşabilen sosyal medya bağımlıları gerçek hayatta bunu yapamamaya başlarlar.

internet bağımlılığı

internet bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığında Kurtulmanın Yolları

Maalesef ilacı ve tedavisi bulunmayan sosyal medya bağımlılığının tek çözümü gene kişinin kendisinde ve iradesinde yatıyor. Bunun için kendinize belirli koşullar oluşturup doğru kullanım için kendinizi yönlendirmeye başlayabilirsiniz. Belli saatlerden sonra sosyal medya kanallarını açmamak ya da belli günlerde kullanmaya çalışmak gibi kurallar oluşturabilirsiniz.

bağımlılık

bağımlılık

Sosyal medya kullanımınızı koşulla bağladıktan sonra yapmanız gereken ise yokluğunda uğraşacağınız bir hobi edinmek olabilir. Keyif alabileceğiniz bir hobi seçmeniz zamanı unutmanıza ve bağımlılığınızı yenmenize katkı sağlar. Eğer sosyal medyaya telefonunuzla da giriyorsanız bu telefona olan bağımlılıkla eş değer olup illa telefona uzanma eğilimini artırır. Bu gibi durumlarda sevdiğiniz bir arkadaşınızı arayarak sohbet etmeniz ya da randevulaşıp buluşmanı da telefon eğiliminizde başarıya ulaştırabilir.

Eğer hobi bulmak, koşulla bağlamak ve arkadaşlar ile sohbet sonucu gene bağımlılığın önüne geçemiyorsanız hesabınızı silmenizde fayda var. Ayrıca telefonunuzdan da uygulamaları silip anında sosyal medyaya girme olanağınızı kaldırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.