Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal Medyanın Önemi

Medya araçları denilince akla kısa zaman önce radyo, gazete, dergi, televizyon gibi araçlar gelirdi. Görsel, işitsel ve basılı yayın organları medya görevi görürdü. Medya görevi bilgiyi aktarma olarak tanımlanabilir. Doğru ya da yanlış, eğlenceli ya da üzüntü verici bütün bilgilere ulaşmak için radyo dinlemek, televizyon izlemek veya gazete, dergi okumak gerekirdi.

Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal Medyanın Önemi

Kökten Değişim Adı: Sosyal Medya

Günümüzde ise medya görevi kökten bir değişim yaşıyor. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve internetin her geçen gün daha geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanması medyanın anlamını ve adını değiştirdi. Artık sosyal medya kavramı medya kavramından daha geniş ve hakim bir kavram. Önceki medya araçlarının tek taraflıydı. Toplum bilginin sadece verildiği kadarına ulaşabiliyordu. Bugün internet bu durumu ortadan kaldırdı. Artık bilgiye ulaşmak bir tık uzakta. Bütün haberler istenilen haber portalından takip edilebilir, haberlere yorum yapılabilir, eklemeler yapılabilir. Fotoğraflar paylaşarak gündem oluşturulabilir, fotoğraflara yorumlar yapılarak bilgi paylaşılabilir.

Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal Medyanın Önemi

Forumlar aracılığı ile konular hakkında bilgi sahibi olunabilir ya da bilgi yaygınlaştırılabilir. Sosyal medya araçları ile kim, nerede, ne dedi, ne yaptı anında öğrenmek mümkün. İnternet üzerinden, olumlu ya da olumsuz eleştiriler anından karşı tarafa ulaştırılabilir, duygu ve düşünceler hemen aktarılabilir, hemen yorum yapılıp hemen cevap alınabilir. Aynı düşünceye sahip olanlarla temas edilebilir, farklı düşünceye sahip olanlarla tartışma zemini yakalanabilir. Birçok iletişim yolunu kullanabilmenin adı olan sosyal medya, artık, medyayı artık tek taraflı bir yapı olmaktan çıkardı ve internet kullanıcısı herkesi, medyanın aktif bir tarafı haline getirdi. İnternet sayesinde artık her internet kullanıcısı her şeyin içinde ve onun bir tarafı ve parçası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.