Sosyal Medyanın Yıpratıcı Etkileri

Sosyal medya alanları hayatımıza girdiğinden beri yaşlı genç neredeyse herkes tarafından kullanılıyor. İletişim kurma, farklı paylaşımlar yapma özellikleri ile keyifli zaman geçirmemizi sağlayan bu ortamlar sayıları ve kullanıcıları arttıkça daha farklı hale gelmeye başladı. İlk zamanlarda faydalarını gördüğümüz sosyal medyanın son zamanlarda g çocuklar ve gençler için zararlarını öremiyoruz.

Sosyal Medya Bizi Nereye Sürüklüyor

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ve bu paylaşımların nitelikleri farkında olmadan hayatımızı derinden etkiliyor. Özellikle fotoğraf paylaşma özelliği sunan sosyal medya alanlarında bir ürün, bir hareket, bir yiyecek, yapılan paylaşımlarla popüler hale getirilerek kısa zamanda bir akıma sebep oluyor. Zaten tüketim toplumuyuz ve buna dur diyemiyoruz. Sosyal medya alanlarında yapılan paylaşımlarla tüketim toplumu giderek daha hızlı tüketen bir toplum haline geliyor.  Kişileri birbirleriyle bir yarış halinde olmaya sevk eden paylaşımların çoğu gerçeği yansıtmıyor. Birbirini takip eden insanlarda sürekli kıyas yapma, kendilerini daha aşağıda ya da yukarıda görme özellikleri giderek artıyor. Herkesin birbirine gönderme yaptığı acımasızca kötü konuştuğu, çirkin paylaşımlara sahne olan sosyal medya giderek kirleniyor ve kirletiyor.

Çocuk kullanıcılar için zararları ise saymakla bitmez. Pek çok dolandırıcı, istismarcı tarafından hesabı takip edilen çocuklar, mesaj bölümleri ile iletişime geçmeye dolayısıyla tüm tehlikelere açık halde internet ortamında bulunuyor. Ailelerin özellikle bu konuda hassas olması ve çocukları için sosyal medya kullanımını kısıtlaması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.