sosyal-medya

SOSYAL MEDYAYA OLAN BAĞIMLILIĞIMIZ

SOSYAL MEDYAYA OLAN BAĞIMLILIĞIMIZ

Günümüzde hepimizin bir hatta birden fazla sosyal medya hesabı var. Soysal çevremizden daha çok sosyal medyadaki çevremizde daha aktifiz diyebiliriz. Yaşadığımız her anı, gündemdeki olaylara tepkimizi, başımıza gelen durumlar karşısındaki ruh halimizi gerek görsel gerek sözlü olarak sosyal medya hesabımızdan paylaşıyor ve gelen tepkiler doğrultusunda kısa bir sohbet bile gerçekleştirebiliyoruz. Bu bir anlamda iş stresinden dolan kafamızı boşaltmamıza yardımcı olsa da dozunu ayarlayamadığımız takdirde kötü sonuçlar kaçınılmaz olur.

sosyal-medya

Günümüzün neredeyse tamamını ele geçirmesine izin verdiğimiz sosyal medya faktörünü kontrol altına almalı ve internet âleminde değil gerçek âlemde de vakit geçirip, sosyalleşmeliyiz. İnternetin sihirli dünyasına daldığımızda gerçek hayatı unutuyor, geçici bir uzaklaşma yaşayabiliyoruz. Bu da bizim üzerimizde olumsuz etkiler bırakır. Günlük yaşamda yapacaklarımız, vakit ayırmamız gereken insanlar olduğunu da unutmamalı, sanal âleme ve sosyal medyaya olan bağlılığımızı dengeli tutmaya çalışmalıyız.

Sosyal medya kullanımında akıllıca ve kontrollü davranmazsak başımıza gelebilecek kötü sonuçlar, yanlış insanlarla tanışmak ve iletişime geçmek, kötü alışkanlıklar kazanabileceğimiz ortamlara zemin hazırlamak gibi durumlar çok olasıdır. Bu yüzden özellikle de çocuklarımızı hep gözetim altında tutmalı, onlarla güçlü bir iletişim halinde olmalıyız. Onlara gereken zamanı ayırırsak ve onlarla değerli vakit geçirmeyi başarırsak, sosyal medya dünyasına ihtiyaç duymazlar ve olası tehlikelerden uzak kalmış olurlar. Bırakalım sosyal medya, güzel anlarımızı paylaştığımız, fikirlerimizi özgürce söylemekten öteye geçmeyen bir mecra olarak kalsın hayatımızda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.