Tizen’li ilk cepler geliyor!

İlk Tizen cepleri, 2013 sonunda geliyor!

Intel ve Samsung’un geliştirdiği Tizen işletim sistemini kullanan cepler, bu tarihte ortaya çıkacak.

Tizen projesi başladığından bu yana iki sene geçti, ancak bugün piyasada hala Tizen’le çalışan bir cep bulmanız mümkün değil. Ancak biz görmesek de platform geliştiriliyor ve bu durum, çok yakında değişecek.

Samsung’dan üst düzey yönetici ve Tizen Technical Steering Group ortak başkanı Jong-Deok Choi, San Francisco’daki Tizen geliştirici konferansında Tizen’li ürünlerin “çok yakında” ortaya çıkacağını söyledi. NTT DoCoMo global pazarlama direktörü Roy Sugimura, Japon mobil sağlayıcının ilk Tizen’li cebini 2013’ün ikinci yarısında piyasaya sürmeyi planladıklarını söyledi. Tizen’li cep çıkarmayı planlayan sağlayıcılar arasında Orange da var. Orange, Tizen’le çalışan cebini “okula dönüş döneminde” piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yeni ortaya çıkan Tizen 2.1, geliştiricilerine göre kullanıma ve üzerinde uygulamaya geliştirmeye hazır durumda. Tizen 2.1’de hata onarımları ve API geliştirmelerinin dışında Content Security Policy 1.0 desteği, W3C için Navigation Timing spesifikasyonları, web ve doğal uygulamalar için geliştirilmiş IDE’ler ve fazlası var.

Tizen 2, oyunlar gibi performansın öne çıktığı alanlarda doğal kodu desteklese de, işletim sisteminin tercih edilen geliştirme platformu HTML5 (ve ilgili web standartları).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.