Yeni Pentagon değil, bir şirketin merkezi!

ABD’de birçok şirket sahip oldukları gayrimenkulleri satarken, en etkili dört teknoloji şirketi ‘Pritzker Mimarlık Ödülü’ bile alabilecek ofis projeleri planlıyor.

Apple’ın uzay gemisi görünümlü merkezi ve Facebook’un açık ofis kompleksine, Amazon’un hava kabarcığı şeklindeki camdan binası ve Googleplex de eklendi.

Amazon’un Seattle’da inşa etmeyi planladığı proje 30 metre yüksekliğinde üç adet çelik ve cam küreden oluşuyor.

Google ise Silikon Vadisi’ndeki merkezine artık sığamadığından dolayı yine yakınlarda 90 bin metrekarelik ‘Bay View’ isminde bir yer inşa etmeyi planlıyor.

Apple’ın uzay gemisi görünümlü merkezi ve Facebook’un açık ofis kompleksine, Amazon’un hava kabarcığı şeklindeki camdan binası ve Googleplex de eklendi.

İki çalışan arası 2.5 dakika

Dokuz adet dikdörtgenden şeklinde binadan oluşacak olan projede, çatıların üstü bahçelerle donatılacak ve binalar köprüler ille birbirine bağlı olacak. Ayrıca hiçbir çalışan birbirine 2.5 dakikadan daha fazla uzaklıkta olmayacak.

Facebook ise Kaliforniya’daki ana binasına ek olarak 7.5 futbol sahası büyüklüğünde bir yer planlıyor. Açık ofis olarak planlanan projede bir çalışanın hiçbir kapıdan geçmeden binanın bir tarafından girip öbür tarafından çıkabileceği düşünülüyor. Binanın çatısında ise bir park olacak.

Dışarıdan bir uzay üssüne benzeyen ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yükselecek olan yeni Apple binası, yaklaşık 260 bin metrekarelik bir alanı kaplayacak. 12 bin çalışana ev sahipliği yapacak olan Apple üssünün inşası için çevre eyaletlerden de destek sağlanacak. Projenin yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağı belirtiliyor.

Google’ın merkez ofis projesinin büyük hali için lütfen aşağıdaki resime tıklayınız.
amazon,google,facebook,apple,ofis,Googleplex

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.